21.apríla 2022

Benzina ORLEN inovovala svoj benzín Efecta 95. Odstraňuje až 99 % usadenín z motora a znižuje emisie

Sieť čerpacích staníc Benzina ORLEN predstavila zdokonalené benzínové palivo Efecta 95 s čistiacimi vlastnosťami. Palivo Efecta 95 uviedli na trh v roku 2017 a teraz prešlo modernizáciou. Vďaka aditívam od českej spoločnosti VIF totiž odstráni až 99 % usadenín v motore a zároveň zabraňuje tvorbe nových usadenín v motoroch s priamym aj nepriamym vstrekovaním. Zdokonalená Efecta 95 má veľmi pozitívny vplyv na chod motora, ktorý sa prejavuje zníženou spotrebou vrátane zníženia emisií škodlivých látok.
„Každý rok investujeme viac ako jednu miliardu korún do modernizácie a rozvoja našich čerpacích staníc a ponuky výrobkov a služieb. Posledné dva roky sme tvrdo pracovali na inovácii palív Efecta, a preto ma teší, že výsledky testov renomovaného inštitútu SGS kvalitu zdokonalenej Efecty 95 s novými aditívami potvrdili. Zákazníci preto teraz môžu na všetkých čerpacích staniciach Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku využívať výhody tohto zdokonaleného paliva. Tento krok zapadá do stratégie našej materskej skupiny ORLEN, ktorá si stanovila cieľ dosiahnuť emisnú neutralitu do roku 2050,“ uviedol Jan Suchocki riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina ORLEN pre Slovensko. 
Čistiace schopnosti paliva Efecta 95 potvrdili výsledky testu českej pobočky švajčiarskeho certifikovaného laboratória SGS, ktoré je svetovou jednotkou v oblasti inšpekcie, verifikácie, testovania a certifikácie palív. V rámci testu SGS DISI sa 72 hodín sleduje výkon vstrekovačov motora VW 1.4 TSI. Tento štvorvalec vstupuje do testu s úplne čistými vstrekovačmi. Počas prvej fázy (tzv. špiniacej, čiže Dirty-up) spotrebúva motor 48 hodín štandardný neaditivovaný benzín. Riadiaca jednotka počas testu reaguje na postupné zanášanie vstrekovačov predĺžením času vstreku. Počas spomínaného testu sa vstrekovače zaniesli dokonca natoľko, že sa maximálne predĺžil vstrek a riadiaca jednotka musela znížiť výkon. Po zmene paliva na zdokonalený benzín Efecta 95 je okamžite zjavný nástup čistiaceho účinku a rýchle znižovanie času vstreku. Ten sa nakoniec už po 8,5 hodine vracia na pôvodnú úroveň a v zostávajúcej časti testu je zjavné, že
Efecta 95 zabraňuje tvorbe nových usadenín a udržiava vstrekovače čisté.


Efecta 95 novo odstraňuje usadeniny nielen z motorov s priamym vstrekovaním, ale aj z motorov s nepriamym vstrekovaním, čo potvrdil test motorovej skúšobne SGS na motore Mercedes-Benz M102 E. Pri prvej fáze testu, v ktorej sa použil neaditivovaný benzín, vzniklo na sacích ventiloch po šesťdesiatich hodinách prevádzky priemerne 135 mg usadenín. V priebehu nasledujúcich šesťdesiatich hodín používania paliva Efecta 95 sa množstvo usadenín znížilo priemerne na 19 mg na ventil. Zdokonalené palivo tak odstránilo za 60 hodín prevádzky celkovo 86 % nečistôt a zároveň zabránilo vzniku nových.
Palivá Efecta obsahujú okrem iného aj detergenty, čiže čistiace aditíva, ktoré zabraňujú vzniku usadenín vo vstrekovacích dýzach, na ventiloch aj v spaľovacom priestore. Moderné motory sú na také usadeniny citlivé, a ak nečistôt pribúda, môže sa narušiť optimálne prúdenie paliva, a teda znížiť výkon, zvýšiť spotreba paliva a ohroziť chod celého motora. Tomu sa dá zabrániť tankovaním palív s čistiacimi schopnosťami v sieti čerpacích staníc Benzina ORLEN.
 
Benzina ORLEN je súčasťou skupiny ORLEN Unipetrol, ktorá patrí do nadnárodnej skupiny ORLEN a prevádzkuje najrozsiahlejšiu sieť čerpacích staníc v Českej republike. Okrem palív EFECTA s čistiacim účinkom ponúka Benzina ORLEN aj prémiové palivá VERVA a široký sortiment občerstvenia v rámci gastronomického konceptu STOP CAFE. Benzina ORLEN vydáva aj vlastné tankovacie karty EASY a BUSINESS. Spoločnosť Benzina ORLEN prevádzkuje v Českej republike celkovo 424 čerpacích staníc a jej podiel na trhu predstavuje 25 %. Dôveru spotrebiteľov potvrdila skutočnosť, že Benzina ORLEN získala už po piaty raz za sebou titul Najdôveryhodnejšia značka v Českej republike. V roku 2019 vstúpila na Slovensko. V súčasnosti má Benzina ORLEN vo svojej sieti na Slovensku už 22 staníc a je jedným z najrýchlejšie rastúcich reťazcov na tamojšom trhu.

Viac na: https://www.benzinaorlen.cz/sk-sk, https://www.facebook.com/benzina.slovakia a https://www.instagram.com/benzinaorlen_sk/

Kontakt pre médiá:
Pavel Kaidl, telefón: +420 736 502 520, e-mail: pavel.kaidl@orlenunipetrol.cz
Michal Procházka, telefón: +420 736 508 738, e-mail: michal.prochazka1@orlenunipetrol.cz